Máj, lásky a historie čas

6. května 2018 v 15:20 | Káťa |  Nové zážitky aneb Změna je život
Máj. Pro mnoho lidí je to lásky čas. A bodeď ne. Příroda se po zimě již naplno probouzí, všechno kvete (dobře, alergici to asi tolik neocení), sluníčko se už tolik neschovává a přidává na síle, ve vzduchu je cítit příslib teplých dní. Počasí jako stvořené pro romantické procházky mezi kvetoucími třešněmi.
Pro Plzeň a její okolí se však začátek pátého kalendářního měsíce v roce nese i ve znamení Slavností svobody, které se konají každoročně od roku 1990. Každý rok se tak do Plzně sjedou reenactoři, milovníci historie i spousta turistů, aby si připoměli, jak vypadal konec 2. světové války v Plzni. Všichni společně pak Plzeň začátkem května přenesou do atmosféry před více jak 70 lety, kdy bylo město osvobozeno americkými vojáky (ale také belgickými).
Já tyto květnové dny vždycky milovala a těšila se na ně. Ať už se jednalo o rodinný výlet s rodiči, tak později o krásně strávený víkend s kamarády. Člověk jde městem, co chvíli ho mine historické vozidlo s "vojáky", v centru města se pak dostane k samotným vojenským táborům, které simulují život vojáků v tehdejších podmínkách, mohou si prohlédnout dobové vybavení, poslechnout si přednášku, či se podívat na módní přehlídku, kde se prezentují nejen uniformy, ale i klasické dobové oblečení z 30. a 40. let. Samozřejmě největším lákladlem pro turisty je Convoy of Liberty - přehlídka více jak 200 historických vozidel, které se projedou hlavním tahem z Bor do centra města a také veteráni - lidé, kteří se v roce 1945 osobně podíleli na osvobození města a stále se sem rádi vracejí. A když se člověk mezi tím vším tak prochází, tak se opravdu na chvíli ocitne v Plzni roku 1945.
Jak jsem již psala, Slavnosti si každý rok užívám. Z valné většiny to bylo vždy jako divák, avšak díky příteli jsem loni lehce nahlédla za oponu příprav a byla jsem účastnice akce z druhé strany, což považuji za splněný sen. Přítel býval aktivním členem reenactorského klubu, posledních pár let se sem tam účastní akcí coby "pilot RAF". Účast na Slavnostech jsme tedy nemohli vynechat. Vzal si uniformu, já šaty po babičce a šli jsme do tábora. Díky jeho kamarádům z klubu se mu i podařilo nás "propašovat" do konvoje, což byl další splněný sen a neskutečný zážitek.
Když už jsem u těch neskutečných zážitků, loňské slavnosti jimy byly plné. Za zmínku určitě stojí "spojenectví" s paní Ivetou Irvingovou, dcerou generála Irvinga, která loni zajišťovala ubytování pro veterány a my mohli být částečně u toho...

Letošní Slavnosti se měly nést v podobném duchu. Díky výročí 100 let československého letectví přibyla i novinka v podobě dobového tábora RAF a WAAF a přelet historického letounu Spitfire nad konvojem, což jsme s přítelem uvítali s radostí a já se už tak měsíc nemohla dočkat...Jenže zánět nosohltanu a následně antibiotika rozhodla bohužel jinak Smějící se. A tak jsem tento pátek misto na Slavnosti s přítelem vyrazila k doktorce. Byla jsem smutná, naštvaná...člověk se takovou dobu na něco těší a pak z toho nic není. Musím se přiznat, že jsem na přítele i žárlila, záviděla jsem mu...pak jsem se za to pochopitelně nenáviděla, protože on si takové mé myšlenky nezaslouží. Nakonec jsem sebrala všechny síly a šla se s mamkou alespoň na chvíli na něj do tábora podívat. Antibiotika a sluníčko sice úplně není to pravé ořechové, chvílema to bylo opravdu hardcore, ale chtěla jsem to, měla jsem to. A já byla ráda, že i na tu chvíli jsem tam byla...
Nyní se snažím celou situaci opět brát jako něco, co mě má poučit. Ne vždy všechno vychází podle plánu, i to, na co se člověk moc těší. A i když se to může v tu chvíli zdát jakkoliv moc nespravedlivé, musím se s tím smířit. Život prostě takový je Usmívající se. A aspoň je vzrůšo Smějící se.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hrachajdice hrachajdice | Web | 7. května 2018 v 18:13 | Reagovat

Taky to mám ráda tyhle vojáky a historii  a jako Plzeňačka jsem na slavnostech nemohla chybět ani letos :)

2 Blue Jane Blue Jane | Web | 7. května 2018 v 19:53 | Reagovat

Mě historie zajímá, ale ne ta válečná :(

3 Lucka Lucka | E-mail | Web | 13. května 2018 v 16:41 | Reagovat

O těchto slavnostech slyším prvně, je to zajímavé. :-)

4 Káťa panikářka Káťa panikářka | Web | 19. května 2018 v 16:22 | Reagovat

[1]: Paráda! :-)

[2]: Každého zajímá něco jiného :)

[3]: Asi hodně z daleka, že? :) Každopádně Slavnosti v Plzni mohu jen doporučit!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama